Forum Marienbad 6

 sobota 31/8/2019
 13:30
Forum Marienbad
CASINO - Červený sál


Osobní život díry
Buffer Zone Blues
Nigel
Takovéhle jaro snad ještě nebylo
Dialog s předešlým
Probuzení


 

Osobní život díry
Film Osobní život díry je poslední součástí pyramidální pentalogie Ondřeje Vavrečky. Formálně vychází z dokumentárního filmu, který však radikálně překračuje směrem k otevřené, hravé, experimentující formě. Osobní život díry pojednává o děravosti našeho světa. Film ve své první části tyto díry otevírá: časová díra, kulturní díra, pracovní díra a ontologická díra a další. Zjistíme, že je to všechno strašný. A děravý. A v druhá část filmu se pokouší nějak se s těmito dírami spasovat. Umět to vydržet, nenechat, aby nás díry požraly a měly navrch. Krátké momenty extáze jsou střídány čekáním ptáků marabu, hardcore filosofie je proplétána s banalitou každodennosti, zvuk se prohání s obrazem. Film na natočen na prošlý a čerstvý 16 mm film.

Prezentace proběhne formou Work in Progress za účasti autora.

Režie: Ondřej Vavrečka
Kamera: Simon Todorov, Ondřej Vavrečka
Střih: Anna Petruželová, Ondřej Vavrečka
Země: Česká republika
Rok: 2019
Délka: 15 min (Works in Progress)
Technologie: digitální projekce v HD
Jazyk: česky


Buffer Zone Blues
V 50. letech 20. století vypracovali Spojené státy takzvanou strategii Vzájemného zaručeného zničení (Mutually Assured Destruction). Vytvořili seznam více jak 2000 jaderných cílů ve Východním bloku a tento seznam obsahuje nejen vojenské cíle a letiště, ale i cíle, jejichž zničení by mělo dopad na milióny civilistů. Film je datovou vizualizací těchto plánů. Téměř halucinogenní smršť virtuálních pohledů na potenciální cíle jaderného útoku v „nárazníkové zóně“ divákovi podsouvá nepříjemnou blízkost totálního zničení, které hrozilo v 50. letech minulého století také bývalému Československu. Vizuální stránka filmu připomínající zaměřování byla vytvořena pomocí dat z Map Google.

Režie: Franz Milec
Sound mix: Martin Blauber
Voiceover: Ian Mikyska
Země: Česká republika
Rok: 2018
Délka: 9 min
Technologie: digitální projekce v HD
Jazyk: anglicky


Nigel
Nigel vychází z reálné události, která se odehrála na novozélandském ostrově Mana, kde "žije" osmdesát betonových atrap ptáků druhu sula bílá. Ochranáři je sem umístili před dvaceti lety. Doufali, že tak přilákají skutečné ptáky, kteří na ostrově vytvoří kolonii.

Nakonec však přišla pouze jedna sula bílá v roce 2013, nazvali ji Nigel.

Režie: Milan Mazúr
Země: ČR, Itálie
Rok: 2018
Délka: 4 min
Technologie: digitální projekce v HD
Jazyk: anglicky, slovenské titulky


Takovéhle jaro snad ještě nebylo
Film Takovéhle jaro snad ještě nebylo vychází z deníků filmového scenáristy a režiséra Pavla Juráčka. Pojednává o místě v jeho rodné Příbrami, které si do deníku 4.dubna roku 1953 zapsal jako "opravdu ideální místo". Vydávám se tedy do Příbramě s cílem najít impresi, kterou si Juráček poznamenal. Esence, která z místa čiší, a ke které se Juráček vracel ve své filmové tvorbě, pak tvoří paralelu s událostmi spojenými s rokem 1968 a politickou situací dneška.

Režie:Tereza Kozáková
Země:Česká republika
Rok:2018
Délka:21 min
Technologie:digitální projekce (výchozí materiál 16 mm film)
Jazyk:česky, anglické titulky


Dialog s předešlým
Dialog s předešlým je ironickým instruktážním videem pro současného člověka. Instruktorka s tradičním folklorním šátkem na hlavě, animované chleby na plazmových obrazovkách. Proměny symbolu v čase, stejně jako 16 mm filmový materiál, na který byl film natočen.

Režie: Veronika Čechmánková
Země: ČR
Rok: 2019
Délka: 2.15 min
Technologie: digitální projekce (výchozí materiál 16 mm film)
Jazyk: česky, anglické titulky


Probuzení
Probuzení se z časoprostoru, kde zmizela i poslední světýlka našich jistot, pak jen hluboký nádech a nová cesta před námi.

Režie: Jana Hunterová
Země: ČR
Rok: 2019
Délka: 3 min
Technologie: digitální projekce v HD
Jazyk: anglicky, české titulky