ČTVRTEK | 7. 7. 2022

10:00 | MARIENBAD KAFFEEHAUS

Místo: Kolonáda Lesní mlýn

Kafe a loupák

 

15:00 | FORUM MARIENBAD I

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Sál Alaina Resnaise

69 minut 

PLUME | 2022, 7 min, bez dialogů (CAN)
Režie: Mike Rollo
P L U M E reaguje na zprávu State of Canada’s Birds Report z roku 2019, kterou vydala organizace Environment and Climate Change Canada, o prudce klesající diverzitě a četnosti druhů kanadských ptáků. V návaznosti na tuto zprávu se Mike Rollo začal intenzivně věnovat změnám klimatu a všímat si naší propojenosti s přírodou a stal se z něho vášnivý pozorovatel ptáků. Začal nahrávat ptačí zpěv a sbírat vyhozené peří a směsi prachového peří. Záběry ve filmu P L U M E jsou otisky peří napuštěných vývojkou na rostlinné bázi. Mike Rollo k otisku peří využívá techniku fytogramu vyvinutou filmařem Karlem Doingem, a obrazy animuje pomocí analogového optického kopírování a nástrojů digitálního editačního programu.

Mike Rollo je zakládající člen montrealského kolektivu experimentálního filmu Double Negative and Independent Visions v Regině. Jeho filmy jsou místně orientované, soustředící se na krajinu, zemědělství a kulturní komunikaci. Pracuje s ekologickým smýšlením a všímavostí ke změnám, konfliktům, tématu opotřebení, stárnutí a úpadku. Objevuje alternativní přístupy k non-fiction filmování skrze fotochemickou praxi. Jeho filmy byly promítány na mnoha mezinárodních festivalech. Mike učí filmovou produkci na University of Regina. 


Presagio (původní název: Presage) | 2022, 26 min, španělsky s anglickými titulky (COL)
Režie: Juliana Zuluaga & Tiagx Vélez
Řev bestie vychází z nejhlubší nory Země. Bouřky, větry and řeky předpovídají tření času. Ekosystémy, které tu vládly stovky let se hroutí. Krátký film vytvořený ve spolupráci s trans-animal umělkyní Analú Laferal.

Juliana Zuluaga je feministická militantní aktivistka. Kreativní ředitelka a producentka. V roce 2013 spoluzaložila filmovou produkční společnost Crisálida Cine, kde od té doby působí jako režisérka a producentka. Společnost se soustředí na produkci ale i vzdělávání ve filmovém průmyslu. V současnosti studuje magisterský stupeň v oboru dokumentární film. Pracuje na svém celovečerním dokumentárním debutu a zároveň absolvenstském filmu „Ženy království“.

Tiagx Vélez je militantní queer aktivista/ka. Ve své práci zkoumá průniky experimentální kinematografie s dekoloniálními praktikami a sci-fi. V roce 2013 spolu s Julianou Zuluaga založil/a produkční společnost Crisálida Cine. V roce 2019 se účastnil/a El Kruce Berlin Residence s projektem „Queer tělo v latinskoamerické kinematografii“. Jeho/její filmová esej „We are gonna be“ získala cenu Dunkel Rosa udělovanou Goethe-Institutem. V současné době studuje magisterský stupeň v oboru dokumentární film.

Datura’s Aubade | 2021, 17 min, španělsky s anglickými titulky, česká premiéra (USA, MEX)
Režie: Bretta C. Walker, Jean-Jacques Martinod
Farmář objeví spadlý meteorit ve vysokých pouštích Chihuahuy. Nález meteoritu na mexickém venkově spouští subtilní úvahy o mimozemském životě.

Bretta C. Walker je umělkyně využívající film a fotografii. Zajímá se o způsob, jakým fotografické a filmové procesy umožňují spojení se zdrojem, sebou a okolím – její práce řeší problémy liminality, somatické paměti a přechodové rituály.

Jean-Jacques Martinod je ekvádorský filmař, mediální umělec, pedagog, rozhlasový DJ a filmový kurátor. Jeho práce se v lokálním kontextu soustředí na deteritorializaci krajiny, která bere v úvahu vzájemné vztahy. Jeho práce zkoumá smyslové poznání ve vztahu k přírodnímu světu. 


CURRENTS (původní název: Perpendicolare Avanti) | 2021, 18 min, bez dialogů, světová premiéra (CAN, ITA)
Režie: Federica Foglia
Film zkoumá bytí mezi několika zeměmi a téma dočasnosti skrze vizuální a zvukovou abstrakci, proplétání a recyklování archivních filmových materiálů a fragmenty jinak zapomenutých filmů. Film CURRENTS konstruuje a de-konstruuje hraniční podoby a nejednoznačnost imigračního života.

Federica Foglia je vizuální umělkyně a spisovatelka a v současné době je kandidátkou na doktorát v oboru kinematografie a mediální studia na York University (Toronto). Zajímá se o otázky migrace, vysídlení, žen z diaspory a hledání vizuálního jazyka, který by tyto zkušenosti reprezentoval. Její díla byla uvedena na několika festivalech a v uměleckých galeriích, (EX-iS Seoul, Antimatter, Images Festival, Mezinárodní filmový festival v Torontu, Crossroads San Francisco).


16:30 | VZORY: ALAIN RESNAIS: Loni v Marienbadu

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Sál Alaina Resnaise

Loni v Marienbadu (původní název: L'Année dernière à Marienbad) | 1961, francouzsky s českými titulky
Režie: Alain Resnais
Scénář: Alain Robbe-Grillet
Kamera: Sacha Vierny
Střih: Jasmine Chasney, Henri Colpi
Hrají: Delphine Seyrig, Giorgio Albertazzi, Sacha Pitoëff, Françoise Bertin, Françoise Spira, Luce Garcia-Ville, Pierre Barbaud, Jean Lanier, Alan Edwards, Gérard Lorin

V honosném barokním hotelu muž přichází na setkání se ženou, které jí přislíbil před rokem. Žena si však na slíbenou schůzku nevzpomíná a vytrvale ji popírá. Muž se tedy v labyrintu z mramoru a zlata snaží vdanou ženu přesvědčit o jejich setkání a znovu ji dobýt. V okázalém sídle, kde neexistuje čas ani prostor, se odehrává mysteriózní surrealistické drama založené na hře s realitou, sny a představami.


19:00 | VZORY: ALAIN RESNAIS: Stará známá písnička

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Sál Alaina Resnaise

Stará známá písnička (původní název: On connaît la chanson) | 1997, 120 min, francouzsky s českými a anglickými titulky
Režie: Alain Resnais
Scénář: Jean-Pierre Bacri, Agnes Jaoui
Kamera: Renato Berta
Zvuk, hudba: Bruno Fontaine, Julien Clerc
Hrají: Pierre Arditi, Sabine Azéma, Jean-Pierre Bacri, André Dussollier, Agnes Jaoui a další

Každý zná tu písničku, která je plná malicherných hádek, omluv, malých či větších lží, kde se kdokoliv náhle zamiluje, kde se opouští a odpouští a znovu schází. A to vše v bravurní hříčce protkané, nebo chcete-li vyprávěné, prostřednictvím šansonů například Aznavoura, Bécauda, Edith Piaf či Johnnyho Hallydaye. Natočil ji s nebývalou lehkostí pětasedmdesátiletý nestor francouzské kinematografie Alain Resnais a byl za ni také patřičně oceněn. na 48. Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně 1998 mu byl při příležitosti uvedení snímku Stará známá písnička udělen Stříbrný medvěd za vynikající přínos současnému filmovému umění a na domácí půdě ve Francii získal film celkem devět Césarů, mezi nimiž i toho za nejlepší francouzský film roku.

 

21:30 | DOJETÍ / ERGRIFFENHEIT: Viah

Místo konání: Kolonáda Lesní mlýn

Afterparty

Viah
Elektropopovou kapelu Viah tvoří trojice Vi Tranová, Rosalie Malinská a Veronika Hurtová. Debutové album Tears of Giant, které produkoval Jiří Burian, napsala Vi sama, následně ale zjistila, že se na podiu cítí lépe, když není osamocená. V roce 2019 vyhrály Czeching, hudební soutěž Radia Wave, kde byly označeny mezinárodní porotou za mladý český hudební projekt, který je nejpřipravenější na export do zahraničí. Mají za sebou přes 50 odehraných koncertů.

Letos Viah vydala druhou a značně experimentálnější desku Crash Report. Stejně jako letošní ročník Marienbadu se deska věnuje lidské paměti, její prchavosti, spletitosti až chaosu. Album je jakýmsi depozitářem emocí nahromaděných za poslední dva roky, alegorie všelijakých citových i rozumových explozí a implozí.

 

22:30 | DOJETÍ / ERGRIFFENHEIT: St. Jakob

Místo konání: Kolonáda Lesní mlýn

Afterparty

St. Jakob
DJ a producent dříve spojovaný hlavně s projekty XYZ Project nebo Good Vibes Crew. Jeho výběr často kmitá mezi zajímavostmi osmdesátkové a devadesátkové taneční hudby a nedávno vydanými nahrávkami. Definující pro jeho sety je hlavně touha poznávat neustále novou a neoposlouchanou muziku ať jde o disco, house, new wave nebo electro.

 

  


ČTVRTEK | 7. 7. 2022     PÁTEK | 8. 7. 2022     SOBOTA | 9. 7. 2022     NEDĚLE | 10. 7. 2022