ČTVRTEK | 27. 8. 2020

CELÝ DEN | IMAGINÁRNÍ KINO MARIENBAD: POHŘEŠOVANÁ, ANATOMIE STRACHU

od 12:00

Místo konání: Café Opera

Poslech podcastů

Pohřešovaná
Čtrnáctiletá Ivana Košková zmizela beze stopy v červenci 1997 na krátké trase mezi dvěma vesnicemi. Po dvaceti letech se dokumentarista Petr Hátle pokouší zjistit, jak tato náhlá ztráta ovlivnila životy Ivaniných blízkých. V osmidílném krimi podcastu rekonstruuje okolnosti jednoho z nejzáhadnějších případů novodobé kriminalistiky.

Anatomie strachu
Předpremiéra
Intimní mikrohorory ve zvuku.
Co se v nás odehrává, když jsme vyděšení? S Brit Jensen, Jiřím Slavičínským a Martinem Ožvoldem připravujeme sérii skutečných příběhů, které jdou až na dřeň lidského strachu.

 

09:00 | MARIENBAD FILM FESTIVAL OPEN

Místo konání: Royal Golf Club Mariánské Lázně

Zažijte festivalovou atmosféru netradičně skrz hru golfu a staňte se hvězdami na greenu v místním královském klubu!
 
Více informací zde.
 
13:00 | FAMU V KINĚ 01

Místo konání: Hotel Polonia

Blok animovaných filmů 
65 min
Režie: Anna Paděrová, Daria Kashcheeva, Barbora Halířová, Nora Štrbová, Verica Pospíšilová Kordič, Adéla Křižovenská, Michaela Mihalyi & David Štumpf, Alžběta Suchanová

Animované filmy, které zazářily na letošních Oscarech i velkých světových festivalech. Osm krátkých filmů vám představí talentované tvůrce a jejich rozmanité autorské přístupy: Krátká pocta Miloši Formanovi AHÓJ, na Oscara nominované loutkové drama DCERA, nekompromisní černá komedie o partnerských vztazích SH_T HAPPENS, poetický návrat do dětství SCHOVKA nebo sugestivní portrét o ztrátě blízkého člověka MEZERY. Limity ženského multitaskingu vtipně vystihuje PODLE SYLVIE. Problematiku ústavní péče přibližuje animovaný dokument KDO SE SE MNOU ZATOČÍ a pomyslnou tečkou na závěr je sarkastická anekdota o přijetí vlastního těla MĚJ SE RÁDA. Pásmo FAMU v kině 01 vám odhalí, čeho je současná animace schopná. Přijďte na to nejlepší z FAMU do kina!

 
15:00 | FORUM MARIENBAD I: MAKE MORAVIA GREAT AGAIN

Místo konání: Hotel Polonia

Morava, krásná zem I
2015, ČR, 30 min, česky s anglickými titulky
Režie: Petr Šprincl 
Scénář: Lukáš Jiřička
Kamera: Petr Šprincl, Lukáš Jiřička
Střih: Petr Šprincl, Marie Hájková
Zvuk: Mojmír Měchura, Tomáš Procházka
Hudba: Mojmír Měchura, DH Bojané
Produkce: Flesh & Brain

Experimentální western-horor z prostředí moravského Slovácka přináší nový pohled na legendu o svatém Václavovi. V omšelých kulisách lidové veselice zápasí bájný kníže Boleslav, zombie z vinného sklípku, se svým bratrem Václavem o povahu české státnosti i o talíř s rajskou. Filmová esej o mýtech českého a moravského nacionalismu je sarkastickým obrazem vyprázdněných kmenových rituálů, které stvrzují národní identitu, ale ostře se vymezují vůči jinakosti. Posvátnost folklóru je ve filmu sabotována archaickými filmovými a video formáty s množstvím chyb a kazů, rozbředlým mixem dechové hudby i kontrapunktem v komentáři.

Morava, krásná zem II 
2016, ČR, 43 min, česky s anglickými titulky
Režie: Petr Šprincl 
Scénář: Lukáš Jiřička
Hrají: Ján Sedal, Ivana Slabáková, Václav Upír Krejčí, Aleš Zbořil
Kamera: Petr Šprincl, Marie Hájková, Lukáš Jiřička 
Střih: Marie Hájková 
Hudba: Mojmír Měchura, Tomáš Procházka, Kiss Moravian Girls, Petr Tománek, Fašančáré ze Strání, Jakub Ševčík, Karel Kovalík
Produkce: Flesh & Brain

Druhý díl nekonečného seriálu o Moravě s názvem Morava, krásná zem II nabízí ještě temnější sestup do duše Moravy, který je ale opojný jako mírně delirický stav po loku vína a rozžvýkání hroudy matky země. Vizuálně roztěkaná pouť zaměřená na spodní proudy moravské totožnosti, jejíž ozvěny by nechtěl slyšet ani Friedrich Nietzsche, neboť vínečko a juchání jsou jen skořápkou násilí. Podstata slováctví a pravého slovanství byla sice málem smetena na slovenském zikkuratu, ale chrám moravské kultury a vzdělanosti z produkce AZ kvíz vše zachrání. Snad navěky.

Morava, krásná zem III 
Režie: Petr Šprincl, 2019, 65 min
Lukáš Jiřička (scénář) Matěj Piňos (kamera), Marie Hájková (střih), Ladislav Mirvald, Richard Vacula (zvuk), Michal Cáb, Tomáš Procházka (hudba)
Obsazení: Ivana Slabáková, Ján Sedal, Zdeněk Junák, Jiří Valtr, Kateřina Peclová, Jindřich Polášek
Producent: Marek Novák, Xova Film

Co mají společného folklór, blackmetal a zombies? Ivana Slabáková, guru moravské dechovky, ohlašuje historickou událost - nález Rukopisu Mikulčického, jenž odhaluje historický význam Velkomoravské říše. Slabáková dá dohromady moravské patrioty, dechovku, klerofašistu, brněnského satanistu a spolek penzionovaných ochotníků, aby tuto senzaci oslavili velkolepým moravským muzikálem. V Rohatci, srdci moravského Slovácka, se pilně zkouší velkomoravské drama, které však k životu probere mrtvé ze staroslovanských pohřebišť. I při epickém střetu kultur však na Moravě dechovka hraje dál, zombies zastřihují vinohrad a doufají v lepší úrodu příští rok. 

 

19:30 | MARIENBAD GALA: JAK UKRÁST VENUŠI

Místo konání: Lesní mlýn

Jak ukrást Venuši (How to Steal a Million)
Režie: William Wyler, 1966, 123 min
anglicky s českými titulky (English with Czech subtitles)

Jedna z nezapomenutelnych komedií šedesátých let, příběh o vyznamném padělateli obrazů, jeho krásné dceři a zloději, ktery není tím, čím se zdá, a kde se všechno točí kolem sošky Celliniho Venuše. Padělatelem a to geniálním, je elegantní Pařížan Charles Bonnet, nabízející často uměleckym galeriím vzácná umělecká díla, jeho dcerou půvabná Nicole, pokoušející se zabránit otcovu zneuctění a zlodějem sympaticky Simon Dermott, ve skutečnosti detektiv, specialista na zločiny z uměleckého světa. Všechno začíná v okamžiku, kdy se Bonnet nechá přemluvit k zapůjčení a vystavení Celliniho Venuše. Jenže před podpisem pojistky má být dílo odborně prozkoumáno. To by však znamenalo odhalení pravdy, neboť i Venuše je padělkem. Nicole se rozhodne, že sošku z muzea uloupí dřív, než k tomu dojde. O pomoc požádá Simona, kterého přistihla v otcově sídle a považuje jej za zloděje. Ve skutečnosti je Simon detektivem, specialistou na zločiny ve světě umění.

 

21:30 | DOJETÍ / ERGRIFFENHEIT I: DJ CASABLANKA

Místo konání: Lesní mlýn

Afterparty: DJ CASABLANKA
soundcloud.com/dj_casablanka